Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Tarczyca – co to jest, jakie badania wykonywać

Hormony pod kontrolą

Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka i jest zlokalizowana na przedniej części szyi. Położenie gruczołu jest takie, że po powiększeniu może powodować ucisk gardła i przełyku. Wzdłuż boku tarczycy przechodzą ważne dla funkcjonowania mózgu i głowy naczynia krwionośne. Tarczyca jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka. Tarczyca odgrywa kluczową rolę w procesach tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i nie tylko. Pogorszenie stanu tarczycy może zmieniać metabolizm, wywoływać problemy trawienne, wpływać na apetyt, stan skóry i włosów itp.

Hormony tarczycy

Pod wpływem TSH (hormonu stymulującego tarczycę, tyreotropiny) tarczyca wytwarza T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina). Hormony tarczycy mają znaczący wpływ na ludzkie ciało. Są odpowiedzialne za aktywację metabolizmu lipidów. Funkcją hormonów tarczycy jest również regulacja metabolizmu, wytwarzania ciepła oraz dbanie o dobry stan kości. Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy zaczyna ona wytwarzać za mało lub za dużo hormonów. Badanie hormonów tarczycy pozwala na stwierdzenie, czy gruczoł działa normalnie, czy też pojawiły się jakieś nieprawidłowości. W przypadku niedoboru hormonów należy je suplementować za pomocą leków.

INFORMACJE Badania tarczycy

BADANIA ZAMÓW
Anty TG: Przeciwciała przeciwtarczycowe, przeciw tyreoglobulinie Kup online
Anty TPO: Przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej Kup online
FT3 (wolna trijodotyronina) Kup online
FT4 (wolnej tyroksyny) Kup online
TG: Tyreoglobulina Kup online
TRAb – Przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego Kup online
ТSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) Kup online

Tarczyca – sygnały alarmowe

Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ich tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika, że częściej od mężczyzn chorują kobiety. Dane wskazują, że u kobiet powyżej 35. roku życia szanse rozwoju chorób tarczycy zwiększają się o 30%.

Najczęstszymi przyczynami chorób tarczycy są:

  • uwarunkowania genetyczne i/lub choroby autoimmunologiczne;
  • stres;
  • niedobory żywieniowe;
  • zanieczyszczenie środowiska i inne.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zależy również od zawartości jodu w spożywanej przez nas żywności. Niektóre z wczesnych objawów sygnalizujących problemy z tarczycą to ciągłe uczucie zmęczenia, apatia i wzmożone odczuwanie zimna. Po pojawieniu się tych wczesnych sygnałów pojawiają się problemy skórne, problemy z pamięcią, depresja i przyrost masy ciała. U niektórych kobiet cykl menstruacyjny staje się nieregularny.

Objawy zwiększonej czynności tarczycy u osób starszych obejmują:

  • bezsenność;
  • nerwowość;
  • drżenie rąk;
  • utrata wagi ciała;
  • nadmierne pocenie się i uczucie gorąca w normalnej temperaturze otoczenia.

W przypadku stwierdzonej nadczynności tarczycy należy podjąć natychmiastowe leczenie, ponieważ nadczynność tarczycy może to prowadzić do osteoporozy i migotania przedsionków.

INFORMACJEDowiedz się więcej:

Hashimoto – objawy, przyczyny, badania

Jakie są oznaki zwiększonej i zmniejszonej czynności gruczołów?

Nadczynność tarczycy

Najczęstszymi objawami nadczynności tarczycy są:

  • utrata masy ciała przy utrzymującym się, a nawet zwiększonym apetycie;
  • przyspieszone bicie serca, uczucie kołatania serca, podwyższone ciśnienie krwi;
  • miękka, ciepła i wilgotna skóra z tendencją do pocenia się;
  • drżenie;
  • bezsenność, niepokój, napięcie emocjonalne, drażliwość, płaczliwość;
  • wytrzeszcz oczu;
  • częste wypróżnianie lub biegunka.

Niedoczynność tarczycy

Natomiast objawami upośledzenia funkcji tarczycy (niedoczynności tarczycy) są:

  • przyrost masy ciała, nawet ze zmniejszonym apetytem, uczucie spuchnięcia;
  • wolne tętno i niskie ciśnienie krwi;
  • blada, obrzękowa, chłodna skóra;
  • obniżenie nastroju, senność, upośledzenie pamięci;
  • zaparcia;
  • przerzedzenie lub wypadanie włosów z zewnętrznej części brwi;
  • ciągłe odczuwanie zimna.

Dowiedz się więcej o niedoczynności tarczycy tutaj

Diagnostyka chorób tarczycy

Ponieważ hormony tarczycy regulują wszystkie narządy w ciele, diagnoza nieprawidłowości tarczycy jest niezbędna. Diagnozę stawia się po przeprowadzeniu badaniach lekarskich, badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeśli wystąpi u ciebie którykolwiek z opisanych objawów, wystarczy, że wykonasz dwa badania – TSH i FT4. Wyniki badań umożliwią tobie i twojemu lekarzowi sprawdzenie funkcji tarczycy. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, wówczas poziom FT4 prawdopodobnie będzie w dolnej granicy lub poniżej normy. Takie wyniki wskazywałyby, że masz niedoczynność tarczycy. Zaś odwrotnie – jeśli poziom TSH jest poniżej normy, a poziom FT4 plasuje się w górnych granicach normy lub jest podwyższony – to najprawdopodobniej masz nadczynność tarczycy. Najlepiej jest przeprowadzić pełną diagnostykę tarczycy. Poziom TSH i hormonów tarczycy da wyobrażenie o funkcjonowaniu gruczołu. Poprzez wykonanie dodatkowych badań przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie aTG, przeciwciał aTPO i TRAb można potwierdzić lub wykluczyć występowanie autoimmunologicznych chorób tarczycy. Niektóre schorzenia tarczycy wymagają leczenia chirurgicznego lub farmakologicznego. Jeśli przeszedłeś częściowe lub całkowite chirurgiczne usunięcie tarczycy, jak ma to miejsce w leczeniu raka tarczycy, koniecznie monitoruj jej stan. W trakcie tej interwencji można usunąć jeden lub więcej przytarczyc, odpowiedzialnych głównie za metabolizm wapniowo-fosforowy. Treoglobulina służy do monitorowania pacjentów z rakiem tarczycy, a do oceny gospodarki wapnia przydatne są PTH i kalcytonina.

INFORMACJECzęsto zadawane pytania

 

Co to jest tarczyca?

Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka, zlokalizowana jest na przedniej części szyi. Ze względu na położenie gruczołu, w przypadku jego powiększenia, można odczuwać ucisk gardła i przełyku. Wzdłuż boków tarczycy przechodzą ważne dla funkcjonowania mózgu i głowy naczynia krwionośne. Tarczyca jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka, odgrywającym kluczową rolę w procesach tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i nie tylko. Pogorszenie stanu tarczycy może zmieniać metabolizm, wywoływać problemy trawienne, wpływać na apetyt, stan skóry i włosów itp.

Które hormony bada się w diagnostyce tarczycy?

Hormon stymulujący tarczycę (TSH czyli tyreotropina) jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, stymulującym tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy . Hormony tarczycy to T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina). Badanie TSH oraz hormonów produkowanych przez tarczycę pozwala na sprawdzenie, czy gruczoł działa prawidłowo oraz czy nie występują jakieś nieprawidłowości. Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy zaczyna wytwarzać ona za mało lub za dużo hormonów.

Tarczyca – jak często powinniśmy ją badać?

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów charakterystycznych dla dysfunkcji tarczycy, wystarczy wykonać dwa testy – TSH i FT4. Dzięki nim zarówno Ty jak i twój lekarz, będziecie mogli sprawdzić jak funkcjonuje Twoja tarczyca. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, wówczas poziom FT4 prawdopodobnie będzie w dolnej granicy lub poniżej normy. Takie wyniki wskazywałyby, że masz niedoczynność tarczycy. Zaś odwrotnie – jeśli poziom TSH jest poniżej normy, a poziom FT4 plasuje się w górnych granicach normy lub jest podwyższony – to najprawdopodobniej masz nadczynność tarczycy. Podczas leczenia nadczynności lub niedoczynności tarczycy konieczne jest również monitorowanie poziomów hormonów. Poprzez wykonanie dodatkowych badań przeciwciał aTG, aTPO, TRAb można potwierdzić lub wykluczyć występowanie autoimmunologicznych chorób tarczycy, takich jak na przykład choroba Hashimoto.  

INFORMACJEDowiedz się więcej:

  https://www.synevo.pl/rak-tarczycy/

https://www.synevo.pl/guzki-tarczycy/ https://www.synevo.pl/wole-tarczycy/

INFORMACJA Dowiedz się więcej:

Nasze testy diagnostyczne w kierunku schorzeń tarczycy wykonywane są na wysokiej klasy odczynnikach firmy Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.

Logotyp Roche DIagnostics Sp. z o.o.