SZUKAJ BADANIA

Jak przygotować się do pobrania materiału na badanie moczu (badanie ogólne moczu) i na posiew?

Z tego filmu dowiesz się jak przygotować się na badanie moczu (badanie ogólne moczu).

Z tego filmu dowiesz się jak przygotować się do badania na posiew moczu.

Pozostałe wskazówki dla pacjenta

Pojemnik do pobrania moczu badanie moczu ogolneZaopatrz się w pojemnik właściwy dla konkretnego badania moczu. W przypadku badania ogólnego będzie to pojemnik jednorazowy, a przy badaniu na posiew musi to być pojemnik jałowy (sterylny) lub podłoże transportowo – wzrostowe (np. uromedium, uricult, uriline).

Pojemnik z pobraną próbką moczu zamknij szczelnie i jak najszybciej dostarcz do Laboratorium. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, umieść naczynie w lodówce i przynieś je do zbadania jak tylko będziesz mógł. W przypadku badania na posiew próbka nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 2 godziny.

W dniu kiedy wykonujesz badanie moczu pamiętaj że:

 • Mocz na posiew i do badania ogólnego pobierz rano po nocnym spoczynku.
 • Prawidłowo pobierz materiał.

Dorośli:

 1. Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet w okolicach sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem . Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które, po dostaniu się do próbki mogą zafałszować wyniki badań.
 2. Do pojemnika oddaj mocz z tzw. „środkowego strumienia” (najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem pobrać mocz do odpowiedniego dla badania pojemnika. Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety).
 3. Jeśli wykonujemy badanie moczu (badanie ogólne moczu) pobrana przez Ciebie próbka powinna mieć od 50 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów.

Niemowlęta i małe dzieci:

 1. Próbkę moczu dziecka najlepiej pobrać rano, tuż po karmieniu.
 2. Zdejmij dziecku pieluszkę i umyj mu dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka).
 3. Unieść dziecko i wymasuj mu mięśnie grzbietu od góry ku dołowi, wzdłuż kręgosłupa.
 4. Pamiętaj, by robić to w ciepłym pomieszczeniu (mięśnie szybciej się rozluźnią, a dziecko uniknie przeziębień)
 5. W momencie kiedy dziecko zacznie oddawać mocz, tak jak w przypadku pobierania moczu u osób dorosłych, pobierz próbkę ze „środkowego strumienia” do odpowiedniego pojemnika.

Uwaga!

W przypadku pobierania moczu na uromedium postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętaj o niedotykaniu palcami powierzchni podłoży znajdujących się w środku i o równomiernym rozprowadzeniu moczu po obu stronach podłoża. Dostarcz uromedium  do laboratorium w ciągu 24 godzin.

Pytania, które może zadać Ci personel medyczny:

 • Czy próbka moczu przyniesiona do zbadania została przygotowana zgodnie z zaleceniami?
 • Czy jest to mocz poranny, „ze środkowego strumienia” dostarczony do laboratorium w odpowiednim pojemniku? Jeżeli dostarczysz mocz w nieodpowiednim dla konkretnego badania pojemniku próbka może zostać nie przyjęta do zbadania. Dotyczy to zwłaszcza moczu oddawanego na posiew (pojemnik na próbkę musi być tu naczyniem sterylnym).
 • Czy w okresie poprzedzającym oddanie moczu do zbadania zażywałeś jakieś leki (np.antybiotyki)? Jeżeli zażywasz antybiotyki, a dostałeś skierowanie na badanie moczu na posiew sprawdź, czy lekarz zapisał na skierowaniu nazwę leku i datę rozpoczęcia leczenia. Kuracja antybiotykowa może mieć wpływ na wynik badania na posiew.

 

Czy wiesz że … ?

1. Badanie moczu (ogólne) jest jednym z podstawowych diagnostycznych badań laboratoryjnych. Dostarcza wielu istotnych informacji na temat funkcji układu moczowego, a pośrednio jest również źródłem wiedzy na temat funkcji innych narządów i układów człowieka.

2. Na badanie ogólne moczu składa się ocena fizykochemiczna i analiza mikroskopowa osadu w dostarczonej do laboratorium próbce moczu.

3. Badanie fizyczne obejmuje analizę barwy i wyglądu, przejrzystości, odczynu, woni i ciężaru właściwego. Badanie chemiczne pozwala na sprawdzenie czy w próbce moczu występują białka, glukoza, albo ciała ketonowe. Mikroskopowe badanie osadu umożliwia natomiast stwierdzenie, czy w moczu występują np. leukocyty, erytrocyty, składniki mineralne, a także bakterie, grzyby i pasożyty.

4. Posiew moczu jest badaniem wykonywanym w celu sprawdzenia, czy w moczu występują bakterie, określenia gatunków tych bakterii oraz ich wrażliwości na antybiotyki (wykonywany jest tzw. antybiogram).

5. Podczas badania moczu na posiew próbka umieszczana jest w laboratorium na specjalnym podłożu mikrobiologicznym, które umożliwia przyspieszoną hodowlę bakterii.

6. Dodatni wynik badania na posiew oznacza, że w moczu występują bakterie, a ujemny, że bakterii nie zaobserwowano. W przypadku dodatniego wyniku badania na posiew przygotowany antybiogram pozwala na sprawdzenie jaki rodzaj kuracji antybiotykowej zastosować, by skutecznie pozbyć się bakterii.

7. Oddanie pierwszej porcji moczu do toalety ma na celu wypłukanie cewki moczowej z bakterii i nabłonków, które nagromadziły się w ciągu nocy.

8. W porannym moczu występuje największe stężenie bakterii czyli największa jest również szansa na wyhodowanie patologicznych drobnoustrojów podczas badania na posiew.

Znajdź laboratorium