Test prenatalny Panorama

Panorama to nieinwazyjny test DNA dostarczający ważnych informacji na temat ciąży już w jej dziewiątym tygodniu.
Więcej

Badanie LTT Borelioza

Mając na uwadze komfrot pacjentów Laboratoria Synevo prowadzą całościową diagnostykę boreliozy. Poza rutynowymi, seroglogicznymi metodami diagnostycznymi wysoce użytecznie jest wykonanie testu transformacji limfocytów (LTT Borelioza).
Więcej

Wirus AH1N1 znów atakuje

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana wirusem grypy. Według danych historycznych masywne zachorowania wywołujące epidemie znane są od XII wieku, chociaż opis grypy można znaleźć już u Hipokratesa. Największe epidemie na przestrzeni dziejów spowodowały ogromną liczbę zgonów u ludzi.
Więcej

Borelioza

Spośród wielu chorób nękających rodzaj ludzki (oj ta Pandora) można wyróżnić „stare” znane od wielu lat, czy też tysięcy lat oraz nowe, które zostały opisane zupełnie niedawno. Do tych ostatnich z całą pewnością należy borelioza.
Więcej

Sepsa

Sepsa to ogólnoustrojowa reakcja organizmu na zakażenie, czyli zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie mogący prowadzić do postępującej niewydolności wielu narządów, wstrząsu i śmierci. Jak więc ma się ta definicja do sensacji dziennikarskich opisujących „Zakażenie sepsą”, „Szczepionka na sepsę”?
Więcej

Epidemiologia

Epidemiologia jest nauką o występowaniu i uwarunkowaniach chorób, zaburzeń zdrowia i zjawisk zdrowotnych w określonych populacjach ludzkich oraz system działań wykorzystujących uzyskane informacje do zmniejszenia rozpoznanych problemów zdrowotnych w populacji (Last J.M.: A Dictionary of Epidemiology. Oxford University Press. New York 1995).
Więcej

Badanie profilaktyczne jelita grubego

Zadbaj o zdrowie jelita grubego i wykonaj test immunochemiczny do wykrywania obecności krwi utajonej w kale (FIT OC-SENSOR). Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta ani przestrzegania zasad dietetycznych.
Więcej

Hormon anty-Mullerowski

Pamiętajmy, że badanie laboratoryjne nie jest panaceum. Stanowi bardzo istotny ale jednak element postępowania lekarskiego. Dobrze wykonane oznaczenie może zmniejszyć koszty leczenia i ukierunkować dalsze postępowanie. Stwierdzenie dotyczy nawet badania stężenia hormonu anti-Müllerian Hormon- AMH.
Więcej

Oleje roślinne i ich znaczenie

Kiedy trzeba szybko pozbyć się nadmiernych kilogramów, w pierwszym odruchu chętnie rezygnujemy z tłuszczów w diecie, ponieważ są bardzo kaloryczne. Ale czy to dobra decyzja?
Więcej

Zapalenie trzustki

Gdy już ciężka praca nad obniżeniem masy ciała i poprawą sylwetki przyniosły efekt- bardzo często ponownie wracamy do dawnych przyzwyczajeń. Tym bardziej, że już wkrótce święta oraz otwarcie sezonu grillowego- z czym związane jest rozluźnienie „obyczajów” żywieniowych. A co na to nasza trzustka?
Więcej

Trombofilia

Układ hemostazy obejmuje układ krzepnięcia zabezpieczający przed wypływem krwi poza naczynia krwionośne, oraz układ fibrynolizy zabezpieczający przed tworzeniem zakrzepów. Oba układy pozostają w stanie labilnej równowagi.  Ponieważ równowaga jest dość chwiejna, często dochodzi do niewielkich lub całkiem dużych zaburzeń. Jednym z takich zaburzeń jest trombofilia, inaczej nazywana nadkrzepliwością.
Więcej

Nietolerancja glukozy

Cukrzyca jest nieprzewidywalna a rutyna podstępna.

Jak glikemię przewidzisz to rutyna ją zepsuje

~ Forum diabetyków i rodziców chorych na cukrzycę

Więcej

Markery nowotworowe cz. IV

Do celów diagnostycznych wyniki badań markerów nowotworowych powinny być interpretowane z uwzględnieniem historii choroby, badań klinicznych oraz innych danych o stanie pacjenta. Pozwalają monitorować przebieg choroby i leczenia lecz nie są użyteczne jako badania przesiewowe.
Więcej

Cholesterol, dobry czy zły?

W codziennych rozmowach można usłyszeć „dobry cholesterol”- LDL czy „zły cholesterol” – HDL. Ale czy tak jest? Który jest zły? A może inaczej – każdy jest dobry czy każdy jest zły? Niewątpliwie obie wymienione frakcje są człowiekowi potrzebne. Bardziej liczy się prawidłowość budowy czy skład ilościowy?
Więcej

Mikroalbuminuria

Mikroalbuminuria to wydalanie śladowych ilości albumin z moczem a nie wydalanie malutkich białek!
Więcej

Markery nowotworowe Cz. III

Badanie markerów nowotworowych jest jednym z istotnych elementów w postępowaniu diagnostycznym. Pamiętajmy, że nie służą one do stawiania rozpoznania a do monitorowania przebiegu choroby i leczenia. Mają znaczenie prognostyczne. Najlepiej byłoby gdybyśmy wykonywali takie badania jedynie w porozumieniu z naszym lekarzem.
Więcej

Choroby pasożytnicze jelit

Idzie wiosna. Poprawiając własny wygląd nie stosujmy proszków zawierających jaja pasożytów. Nieprzyjemne a do tego naprawdę niebezpieczne. Jakie to pasożyty?
Więcej

Hemochromatoza

Nadmiar, gromadzenie żelaza w organizmie jest podobnie jak jego niedobór niekorzystne dla człowieka. Co mamy zrobić gdy usłyszymy od naszego lekarza „Podejrzewam u Pani/Pana hemochromatozę„?
Więcej

Badania laboratoryjne przydatne w rozpoznawaniu niedoborów żelaza.

Morfologia krwi obwodowej – proste badanie, dzięki któremu możemy znaleźć prawdziwą przyczynę naszego kiepskiego nastroju, zmęczenia, senności, czy zaburzeń koncentracji uwagi za które często obwiniamy przepracowanie. Przyczyny takich objawów mogą również być związane z niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza. Znajdzie to odzwierciedlenie w morfologii krwi obwodowej.
Więcej

Markery nowotworowe Cz. II

Odczarowując „slang” diagnostyczny przybliżamy wybrane markery nowotworowe.

Pamiętajmy, że badania te nie służą do rozpoznawania choroby nowotworowej. Zawsze wykonujmy je po konsultacji z lekarzem. Badanie na własne życzenie może być wykonane lecz często wnosi więcej szumu informacyjnego i stresu aniżeli przybliża rozpoznanie kliniczne.

Więcej

Markery nowotworowe Cz. I 

Niezrozumiałe skróty nazw i nazwy badań skłaniają nas do poszukiwań informacji w „sieci”. Nie zawsze znajdziemy tu prawdziwą prawdę. Dziś przybliżamy wybrane markery nowotworowe: CA 15.3, CA 125, CEA. Badania użyteczne w monitorowaniu przebiegu choroby i leczenia ale nie w rozpoznawaniu nowotworów.
Więcej

Badania Prenatalne Harmony

Jeżeli  jesteś przyszłą mamą, z pewnością przytłacza Cię ilość informacji o tym, co powinnaś robić w czasie trwania ciąży. I jest więcej niż pewne, że brałaś pod uwagę badania prenatalne. U nas jest już dostępne badanie prenatalne nowej generacji – test Harmony, który pozwala z bardzo dużą dokładnością ocenić ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomowych, takich jak zespół Downa oraz opcjonalnie umożliwia określenie płci płodu oraz analizę stanu chromosomów płci (X,Y).
Więcej

Nie takie(E) straszne

 „E” dodawane jest do produktów żywieniowych w rozmaitych celach, m.in. żeby dłużej zachowały świeżość, aby podwyższać ich wartości odżywcze, np. poprzez dodatek witamin lub błonnika, czy do poprawieniu lub utrwaleniu wybranych cech sensorycznych, m.in. zapachu, barwy, czy tekstury. Pamiętajmy, żeby sprawdzać skład na opakowaniu, ponieważ czasami również tzw. bezpieczne składniki „E” w indywidualnych przypadkach, przy częstym spożywaniu mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie (np. powodować alergie). 
Więcej

Nietolerancje IgG zależne

Niektóre przypadki przewlekłych dolegliwości: bóle głowy, biegunki, nadwaga, problemy dermatologiczne, przewlekłe zmęczenie czy przygnębienie mogą być spowodowane tzw. Nietolerancją pokarmową IgG zależną. Dziś już jesteśmy w stanie to badać, a w przypadku stwierdzenia takiej nietolerancji wprowadzić dietę eliminacyjną. Może to rozwiązać nasze problemy, których nie łączyliśmy dotychczas z niewłaściwą dietą.
Więcej

HIV – kolejna plaga z „Puszki Pandory”

„Niewłaściwie przeprowadzona diagnostyka w kierunku HIV przynieść może niepowetowane straty. Wciąż jeszcze bardzo często, zbyt często, słyszymy o urazie psychicznym, panice i uczuciu bezradności towarzyszącym człowiekowi odbierającemu „dodatni” wynik testu przesiewowego w kierunku HIV nie poprzedzonego poradnictwem okołotestowym” (prof. dr hab. Andrzej Gładysz). Takim cytatem można tłumaczyć małą liczbę osób wykonujących testy w kierunku zakażenia HIV.
Więcej

Układ krzepnięcia

Spośród wielu zlecanych badań obok znanych pojawiają się mało zrozumiałe symbole. Przybliżamy znaczenie skrótów i interpretację badań z zakresu układu krzepnięcia.
Więcej

Badania przed urlopem

Jeśli przez cały rok nie zajmowaliśmy się naszym zdrowiem, dobrze by było pomyśleć o nim przed świątecznymi wyjazdami, czy zimowymi feriami. Warto zastanowić się nad zrobieniem sobie kilku podstawowych badań. Dzięki temu będziemy mogli spokojniej spędzić urlop.
Więcej

Badanie CDT

Czy można rozróżnić uzależnienie od alkoholu od, może nawet nadmiernego, spożycia okazyjnie?
Więcej

Zrozum swoją morfologię

Uzyskując wyniki badań laboratoryjnych często obserwujemy niezrozumiałe skróty. Jak je rozszyfrować? Czy wyniki są w „normie” odpowie nam układ strzałek pokazujący przekroczenie zakresu wartości referencyjnych ale co znaczą dziwne symbole?
Więcej

Zapalenia przyzębia

Dbałość o zęby i dziąsła to nie tylko uroda. Związek zapaleń przyzębia z różnymi chorobami, a w tym chorobą sercowo-naczyniową, miażdżycą czy chorobami nerek jest już poznany. Nie zawsze klasyczne metody mikrobiologii są wystarczające dla postawienia dobrego rozpoznania.
Więcej

Fibrotest

Ocena zwłóknienia i stłuszczenia wątroby jest jednym z ważniejszych elementów diagnostyki w przebiegu wirusowych zapaleń narządu. Możliwość powtarzania badań, monitorowania przebiegu choroby i leczenia z wykorzystaniem złotego standardu jakim jest biopsja wątroby nie zawsze jest akceptowana przez Pacjentów. Czy jest alternatywa?
Więcej

Jak przygotować się do pobrania krwi?

Ten film przygotowaliśmy dla pacjentów, aby wiedzieli jak przygotować się do badania krwi, z jakimi pytaniam personelu medycznego powinni się liczyć. Zachęcamy do polecenia go pacjentom.
Więcej

Jak wykonujemy badania w naszych laboratoriach?

Przygotowaliśmy film, w którym prezentujemy proces laboratoryjny oraz urządzenia medyczne stosowane w naszych laboratoriach. Polecamy ten film zarówno lekarzom jak i ich pacjentom.
Więcej

Jak przygotowujemy wynik badania krwi?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda etap postanalityczny oraz dlaczego tutaj ważną rolę odgrywa doświadczenie i wiedza pracownika laboratorium. Polecamy ten film zarówno lekarzom jak i ich pacjentom.
Więcej

Nietolerancja histaminy

Bóle i zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, biegunki, zapalenia błony śluzowej żołądka nasilające się po spożyciu czerwonego wina, salami, orzechów czy twardych serów mogą być wyrazem nietolerancji histaminy. Czy taki stan można badać?
Więcej

Nietolerancja laktozy

Nawet do 70% populacji może wykazywać objawy nietolerancji laktozy. Dolegliwości mają różny stopień nasilenia. Nietolerancja laktozy typu dorosłego jest uwarunkowana genetycznie. Pod uwagę należy również brać stany wtórne. Badanie genetyczne jest prostym narzędziem w różnicowaniu i diagnostyce.
Więcej

Uroginy

Zakażenia urogenitalne, choć wydają się łatwe w rozpoznawaniu, mogą być bagatelizowane przez pacjentów i przechodzić w stan przewlekły. Część drobnoustrojów wywołujących ten typ zakażeń posiada wysokie wymagania i nie zawsze jest identyfikowana metodami klasycznej mikrobiologii. W sukurs przychodzi biologia molekularna. By z wakacji pozostawały jedynie miłe wspomnienia i pamiątki warto zrobić badania.
Więcej

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV

HPV czyli Human Papillomavirus powoduje wiele zmian u ludzi. Najczęściej łączony jest z brodawkami płciowymi i rakiem szyjki macicy. Jest wysoce rozpowszechniony i w związku z tym diagnostyka nie powinna być zawężana do oceny obecności wirusa jedynie w wymazie z szyjki macicy. Czy partnerzy nie powinni się badać?
Więcej

Punktypobrań

Wybierz najbliższy punkt na mapie: